80 گاو سید هادی کسایی زاده را راهی دادگاه مطبوعات کردند - میدان آزادی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
80 گاو سید هادی کسایی زاده را راهی دادگاه مطبوعات کردند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ماهنامه میدان آزادی، پس از انتشار و افشای پرونده به نام رسانه ای »گاف گاوی» در نهمین شماره ماهنامه میدان آزادی رئیس دیوانعالی کشور از این گزارش تقدیر کرد. اما سازمان بازرسی کل کشور که در پرونده نامش ذکر شده بود هیچ دفاعی و توضیحی نداشت لذا با ارسال نامه ای محرمانه به دادستان تهران به دلیل انتشار تصویر نامه ای که به آن عنوان محرمانه داده بودند در ذیل گزارش در سایت ماهنامه از سید هادی کسایی زاده مدیرمسئول شکایت کرد.

در دادگاه دو نماینده حقوقی از سازمان بازرسی استان تهران به نمایندگی از افشین سهراب خان مدیرکل بازرسی تهران حضور داشتند و به جای پرداختن به اصل صحت گزارش فقط به انتشار این نامه محرمانه تاکید کردند و درخواست مجازات برای خبرنگارضدفساد کردند.

سید هادی کسایی زاده با حضور در جایگاه متهم و در لایحه دفاعیه در دفاع خود گفت: جناب آقای قاضی و اعضای محترم هیات منصفه مطبوعات؛ اینجانب وفق اصل 24 قانون اساسی و بر اساس ماده 3 قانون مطبوعات به دعوت یکی از دامداران جنوب تهران که مدعی بود که مورد ظلم قرارگرفته در محل دامداری آقای صفی نیا حاضر شدم. پس از استماع توضیحات آنها و مطابقت اظهارات با اسناد و مدارک و همچنین توضیحات حقوقی جناب آقای مصطفی ترک همدانی وکیل پرونده بعنوان روزنامه نگار تحقیقی به این نتیجه رسیدم که سه دامدار تحصیلکرده به اتهام داشتن چند راس گاو مبتلا به تب مالت (ویروس بروسلوز) به مدت دو هفته در انفرادی زندان اوین بازداشت بودند.

در حالی که رای دیوان عدالت اداری و دادگاه تجدید نظر نشان می دهد که گاوها سالم بوده و اقدام اداره دامپزشکی و نامه نگاری های سازمان بازرسی استان تهران موجب سلاخی 80 راس گاو شده است.

در گزارش آمده است: ((پس از انتشار گزارش اولیه آقای افشین سهراب خان رئیس اداره بازرسی استان تهران که همزمان مسئول بازرسی منطقه یک کشور هم می باشند با من از طریق دفتر خود تماس گرفته و تلویحا بنده را احضار کردند در حالی که سازمان بازرسی نمی تواند بدون حکم قضایی مدیرمسئول یک رسانه را احضار کند.ایشان در دفتر خود که چند مدیردیگر هم حضور داشتند گفتند که گزارش من و ادعاهای این دامداران کذب است. شما حاضر هستی شیر دام های این دامداری را به زن و بچه هایت بدهی؟ من در پاسخ گفتم: شما مستندات بدهید که آنها دروغ گفتند و حق با دامپزشکی و سازمان بازرسی است من صفحه اول ماهنامه منتشر می کنم. برای همین شماره تلفن همراه ایشان را هم گرفتم. پس از یک ماه هیچ مستنداتی به من ارائه نشد و من گزارش را کامل با جزئیات منتشر کردم. و حتی دو دبه شیر گرفتم و به خانواده ام دادم.))

جناب آقای قاضی و اعضای محترم هیات منصفه مطبوعات؛ پس از انتشار گزارش گاف گاوی به صورت تلفنی و فوری به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شدم. سرپرست محترم دادسرا در ابتدا تصور می کرد که انتشار بازداشت دامدارها در انفرادی اوین کذب است و حتی دستور بازداشت را هم تصور می کردم.

 

پس از تماس های مکرر به زندان اوین بالاخره ثابت شد این افراد در انفرادی بودند. همچنین حجت الاسلام منتظری رئیس دیوانعالی کشور هم بابت انتشار این گزارش از بنده تشکر کردند.

همچنین به هیچ عنوان مستندات گزارش به صورت عکس لابلای گزارش در ماهنامه و سایت ماهنامه میدان آزادی منتشر نشده بلکه در انتهای گزارش برای دسترسی آسان تر خودم به صورت غیرمشهود با کدگذاری عددی بارگزاری کردم.

اما از باب اینکه دادگاه محترم مقدمات دفاعیات من را نپذیرند در ادامه به چند مواد قانونی اشاره خواهم کرد.

جناب آقای قاضی و اعضای محترم هیات منصفه مطبوعات؛ همانطور که مستحضر هستید ماده 11 قانون دسترسی آزاد به اطلاعات می گوید: مصوبه و تصمیمی که موجد حق یا تکلیف عمومی است قابل طبقه بندی به عنوان اسرار دولتی نمی باشد و انتشار آنها الزامی خواهد بود.

همچنین تبصره ماده 5 قانون دسترسی آزاد به اطلاعات می گوید: اطلاعاتی که متضمن حق و تکلیف برای مردم است باید علاوه بر موارد قانونی موجود از طریق انتشار و اعلان عمومی و رسانه های همگانی به آگاهی مردم برسد.

در نامه ای که شاکی محترم مدعی هستند محرمانه بوده و در سربرگ نامه عنوان محرمانه قید کردند وفق ماده بیان شده این نامه یک حق و تکلیف عمومی است. در این نامه آقای سهراب خان به دادستان شهرری گفتند آزمایشگاه دامپزشکی بیماری 80 راس گاو را تائید کرده لذا پیشنهاد برخورد قضایی یا تلویحا سلاخی گاوها را ارائه داده اند. در حالی که آزمایشگاه چنین خروجی نداشته و همین مکاتبات موجب برخورد با دامدارها می شود.

پس از انتشار گزارش گاف گاوی در ماهنامه میدان آزادی آقای سهراب خان مدیرکل بازرسی استان تهران هیچ دفاعی ندارد. حتی بر اساس قانون مطبوعات جوابیه صادر نمی کند و به جای آنکه رسما به پیشخوان قضایی رفته و طرح شکایت کند بازهم نامه محرمانه به دادستان تهران می زند تا با نویسنده گزارش برخورد قضایی شود چون نامه محرمانه را منتشر کرده است.

 

الباقی دفاعیات محرمانه می باشد …

 

 

 

 

 

 

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد